Filmy

Zapomenutí

28. září 2009 v 11:42 | krtek
Drama
Mexiko, 1950, 85 min

Režie: Luis Buňuel
Hrají: Estela Inda

Zlatá Palma - výběr

Další odvážný a nadčasový počin Luise Buňuela, který celých svých 85 minut nepřestane diváka šokovat a znechucovat. Zobrazuje život dětí z chudinských čtvrtí Mexico City, vyrůstajících na okraji společnosti. Dětí, které nepoznali rodičovskou lásku. Marná snaha vydělat si trochu peněz alespoň na jídlo z nich dělá zloděje a dokonce i vrahy. Neznají soucit, nezastaví se ani před tím zbít slepce nebo okrást muže bez nohou. Lze se z tohoto způsobu života vůbec vymanit? A co se stane, když se o to opravdu někdo pokusí? Film na tyto otázky odpovídá. Až do konce však ani na chvíli neupouští od své syrovosti.

Andaluský pes

30. července 2009 v 20:10 | krtek
Krátkometrážní / Fantasy
Francie, 1929, 16 min

Režie: Luis Buňuel
Hrají: Pierre Batcheff, Luis Buňuel, Salvador Dalí

Před vstupem do muzea Salvadora Dalího v jeho rodném městě Figueres jsem byla poučena, abych přestala přemýšlet a začala vnímat. Snažila jsem se to tedy uplatnit při sledování tohoto surrealistického počinu Luise Buňuela. A patrně se to vyplatilo. Byla jsem střídavě pobavená a znechucená, celkový dojem však zařazuje tento 16-ti minutový snímek mezi ty nejvýraznější, které jsem měla možnost zhlédnout. Kromě toho, že přesně odpovídá mým představám o surrealismu, také připomíná tu nejhorší noční můru. Sami tvůrci prý dokonce prohlásili, že jediný možný výklad filmu je psychoanalytický. Nezbývá tedy, než se připojit ke kladným ohlasům a těm, kteří ještě Andaluského psa neviděli, popřát hodně odvahy :)

Trainspotting

16. července 2009 v 11:57 | krtek
Drama
Velká Británie, 1996, 94 min

Režie: Danny Boyle

Hrají: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Johny Lee Miller, Kevin McKidd, Robert Carlyle, Kelly Mcdonald, Peter Mullan, James Cosmo, Susan Vidler, Shirley Henderson, Irvine Welsh, Keith Allen, Kevim Allen, John Hodge

Český lev - nejlepší zahraniční snímek
Oskar 1 nominace - scénář

Překvapivý počin Dannyho Boyla natočený podle románu Irwina Welshe, který si v něm sám zahrál. Oproti předloze, o které autor sice tvrdí, že je protkána černým humorem, který jsem však neobjevila, nepostrádá filmové zpracování lehkost a i divák se slabším smyslem pro humor tu najde poměrně dost vtipných místeček. Kromě pár scén, ve kterých autor knižní předlohu jaksi minul (Renton plavající v záchodě), ji perfektně dokresluje. Neméně působivé jsou herecké výkony Ewana McGregora, Ewena Bremnera a Johnyho Lee Millera. Oskarová nominace za scénář je v tomto případě skutečně zasloužená, vybrat z poměrně složité změti příběhů a postav v knize to nejdůležitější a dát tomu formu, se tvůrcům podařilo dokonale. Myslím, že společně s filmem Requiem za sen (Darren Aronofsky, 2000) jde o jeden z nejzdařilejších snímků o drogách vůbec.

Bathory

9. července 2009 v 0:17 | krtek
Drama / Historický
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min

Režie: Juraj Jakubisko

Hrají: Anna Friel, Karel Roden nejml., Hans Matheson, Vincent Regan, Franco Nero, Deana Horváthová, Michaela Drotárová, René Štúr, Jiří Mádl, Lucie Vondráčková, Bolek Polívka

Český Lev 3 nominace: Herečka HR - Anna Friel, Kamera, Výtvarný počin

Snímek jednoznačně zachránila naprosto skvělá Anna Friel, která by si Českého lva, na nějž byla nominována bezesporu zasloužila. Bez ní by by ještě více rozpačitý. Očekávání, že se bude jednat o československý velkofilm, což bylo slibováno, se však bohužel nenaplnilo. Se zahraničními se nemůže rovnat rozpočtem a pravděpodobně ani technikou. Obsazení některých českých herců (Jiří Mádl, Bolek Polívka, Václav Upír Krejčí (!!)) se ukázalo jako vyloženě destruktivní. Tito lidé totiž změnili jinak vážný příběh na pohádku, která diváka spíše pobaví. Měla sem možnost vidět film ve slovenštině, což se nakonec ukázalo jako dobrá volba, protože ti, kteří mi do filmu, kterému by spíše slušeli neznámí herci, prostě neseděli, alespoň nevlastnili svůj hlas, což je alespoň trochu odosobnilo. Juraj Jakubisko si ukousl velké sousto a uznávám že se s ním popral obstojně, výsledek však má tolik nedostatků, že převažují veškeré pozitivní dojmy.

American History X (Kult hákového kříže)

7. července 2009 v 0:32 | krtek
Drama / Thriller
USA, 1998, 119 min

Režie: Tony Kaye

Hrají: Edward Norton, Edward Furlong, Beverly D´Angelo, Jennifer Lien, Ethan Suplee, Fairuza Balk, Avery Brooks, Elliott Gould, Stacy Keach, Guy Torry, Christopher Masterson, Paul Le Mat, Giuseppe Andrews, Allie Moss, Joseph Cortese

Oscar 1 nominace: Herec HR - Edward Norton

Tento film mě opět utvrdil v tom, že rasismus není ideologie, ale nesmysl. Neschopnost pochopit, že barva pleti nemůže být kritériem v posuzování čehokoli a to nikoli na základě nějakého přesvědčení, ale pouhého zdravého rozumu. Souhlasím s tím, co bylo ve snímku naznačeno - že v podstatě nejde o nenávist k jiným rasám, ale o potřebu nenávidět vůbec. Neschopnost zamyslet se nad úsměvnou skutečností, jež dokládá absurdnost tohoto zaměření, a to, že rasismus je válka s pigmentem.

Výkon Edwarda Nortona mě velmi příjemně překvapil (měla jsem zatím možnost vidět ho pouze v romantické pseudokomedii Rabín, kněz a krásná blondýna :)). Co se scénáře týče, je podle mého názoru dost naivní. Ve skutečnosti se lidé, nemající dost inteligence na to, aby alespoň pochybovali o svém nesmyslném pocitu nadřazenosti, nemění ze dne na den. Každopádně jde o silný snímek, který nutí diváka se zamyslet.

Marian

2. července 2009 v 10:07 | krtek
Drama
Česko / Francie, 1996, 109 min

Režie: Petr Václav
Hrají: Radek Holub, Jaroslava Vysloužilová, Claudia Vašeková

Český Lev 4 nominace: Režie, Kamera, Střih, Scénář

Ač film naráží na romskou problematiku za minulého režimu, musím se ptát, z koho z nás by se po odebrání rodičům, tvrdé výchově bez kapky citu, individuálního jednání, porozumění, či čehokoli, co by alespoň náznakem připomínalo mateřskou péči a vyrůstání mezi bandou starších, zkušenějších sígru, nestala stejná troska, která neví kam patří, jako z Mariána na konci filmu. Proces resocializace měl v tomto případě, a jistě ne jenom v něm, zcela opačné účinky. Ale neměl by na každého? Nevěřím, že se tato problematika týká pouze Romů, ale všech, se kterými bylo zacházeno hrubě a nedostali možnost osvojit si vzorce slušného chování. Nedělám si iluze o kultuře většinové romské komunity, co mě však mrzí je, že diskriminace a přesudky na obou stranách, stále ještě brání k lepší vzájemné komunikaci a porozumění.

Baader Meinhof Komplex

1. července 2009 v 22:34 | krtek
Drama / Akční / Krimi / Historický
Německo / Francie / Česko, 2008, 150 min

Režie: Uli Edel
Hrají: Martina Gedeck,Moritz Bleibtreu, Bruno Ganz, Hannah Herzsprung, Jan Josef Liefers, Alexandra Maria Lara, Heino Ferch, Nadja Uhl, Johanna Wokalek, Niels-Bruno Schmidt, Simon Licht, Sandra Borgmann, Stipe Erceq, Bernd Stegemenn, Tom Schilling, Hans Werner Meyer, Katharina Wackernaqel, Anna Thalbach, Jasmin Tabatabai, Gerald Alexander Held, Michal Gwisdek, Michael Schenk, Sunnyi Melles, Christian Blumel

66. Zlatý Glóbus za rok 2008 - nominace (1) - Nejlepší cizojazyčný film - Německo

Baader Meinhof Komplex je snímek, jehož kvalita lze hodnotit především z hlediska věrohodnosti, o které jsem prvně pochybovala, ale následně se o ní alespoň z části přesvědčila (pokud se tedy dá považovat německá wikipedie za věrohodnou). Přestože lehce postrádá nadhled, přinejmenším v první polovině má neuvěřitelný spád a dokáže diváka šokovat brutalitou a bezcitností postav, jež jsou členy poválečné teroristické skupiny RAF (Rote Armee Fraction), vzniklé jako reakce na policií krvavě potlačenou demonstraci proti americkému imperialismu. V druhé polovině se centrum dění přesouvá k dalším generacím skupiny, působících po uvěznění a následných sebevraždách jejích původních členů, které už zabíjejí mnohom více nevinných osob a mnohem brutálněji. Prvotní myšlenka (protestovat proti policejnímu státu, kterým se poválečné Německo stalo a americkému imperialismu podporovanému německou vládou) se kamsi vytrácí. Film na mě zapůsobil především jako zajímavě zpracované svědectví doby, ve které se lidé vzdávají svého lidství.

Milionář z chatrče

18. června 2009 v 22:17 | krtek
Krimi / Drama / Romantický
Velká Británie / USA, 2008, 120 min

Režie: Danny Boyle
Hrají: Dev Patel, Freida Pinto, Ayush Mahesh Khedekar, Anil Kapoor, Irrfan Khan, Azharuddin Mohammed Ismail, Madhur Mittal, Ashutosh Lobo Gajiwala, Rubiana Ali, Tanay Chheda, Tanvi Ganesh Lonkar, Anand Tiwari

Oscar 8 : Nejlepší film, Režie, Kamera, Střih, Hudba, Zvuk, Scénář - A, Píseň - "Jai Ho" + 2 nominace: Zvukové efekty, Píseň - "O Saya"

Nebýt oskarového šílenství a toho, že tento snímek zařadili do programu filmového klubu, asi bych si ho nechala ujít. A o nic závratného bych nepřišla. Danny Boyle mě nenadchnul kdysi filmem Pláž (2000) a ani tentokrát jsem neodcházela z kina nikterak oslněná. Věrohodnost pokusu o zachycení současné Indie hodnotit nemůžu, protože jsem v Indii nebyla. Pokud bych však mohla právě tomuto obrazu věřit, byla by to jedna z věcí, které bych ocenila. Jistě spousta lidí žije na hranici chudoby a bídy, jakou si nedokážeme představit, ale kruté scény v kontrastu s romantickým happyendem a naprosto šíleným závěrečným tanečkem, který celý snímek naprosto bezdůvodně neuvěřitelně shodil, mě nedojaly. Přejdu-li předvídatelnost a tisíckrát ohrané téma, musím uznat, že s minimálním rozpočtem, vratkým scénářem a neznámými herci dosáhnout na tolik ocenění je opravdu umění.
 
 

Reklama