Divadlo

Kdo se bojí Virginie Woolfové

2. července 2009 v 12:11 | krtek
Edward Franklin Albee

Postavy:
Martha (Marta)
Georg (Jiří)
Nick (Nick)
Honey (Drahunka)

Název hry (v originále Who´s afraid of Virginia Woolf?) je parodií na píseň "Who's Afraid of the Big Bad Wolf?" z animovaného filmu Walta Disneye Tři malá prasátka. Nápad takto svou hru pojmenovat dostal Albee, když uviděl název této písně načmáraný na zrcadle v baru.

Kdo se bojí Virginie Woolfové? je příběh stárnoucího profesora a jeho ženy (dcery rektora), kteří si prostřednictvím virtuálního světa a virtuálních příběhů dokážou ubližovat s obrovským gustem a razancí (pravděpodobně proto, aby si dokázali, že ještě žijí). Současně se odvíjí vztah mladší dvojice, která stojí téměř na počátku jak vztahu, tak kariéry, a na rozdíl od starších ještě má zábrany - "předstírá" nejen ostatním, ale i sobě nejrůznější iluze o životě.

V pořadí druhá hra Edwarda F. Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové? byla poprvé uvedena na Broadwayi 13. října 1962 a úspěch, který okamžitě zaznamenala, nereflektoval pouze její umělecké kvality, ale měl i pikantní příchuť skandálu. Dnes, kdy diváka na plátně, ani na obrazovce už nemůže šokovat takřka nic, si lze jen těžko představit rozruch, jaký Albee vyvolal jak svým slovníkem, tak emocionální brutalitou hry, jež byly zvláště působivé v době doznívajícího poválečného optimismu, kdy Spojené státy stále ještě bezelstně (či pokrytecky) věřily v "americký sen".

A právě tento autor svým dramatem rafinovaně a bolestivě ne relativizuje, ale přímo cupuje na kusy a předjímá tak cynismus a skepsi let, která měla teprve přijít. Příběh jedné noční manželské vivisekce je sice dobově podmíněn, jeho hodnota daný kontext ale dalece přesahuje, neboť reflektuje především všeplatné civilizační úzkosti a existenciální rozměr mezilidských vztahů.

První uvedení hry na Brodwayi režíroval Alan Schneider (režisér filmového i divadelního zpracování Čekání na Godota).

1. obsazení:
Uta Hagen (Martha)
Arthur Hill (Georg)
Melinda Dillon (Honey)
Georg Glizzard (Nick)

Druhé uvedení na Brodwayi roku 1976 zrežíroval Edward F. Albee sám.

2. obsazení:
Colleen Dewhurst (Martha)
Ben Gazzara (Georg)
Maureen Anderman (Honey)
Richard Kelton (Nick)

Potřetí byla na Brodway hra uvedena už roku 2005 v režii Anthonyho Page.

V posledních letech hru uvedlo několik českých divadel (např. Divadlo na Vinohradech a Švandovo divadlo na Smíchově v obsazení: Hana Maciuchová, Ladislav Frej, Simona Postlerová a Jiří Dvořák.

Podle předlohy Edwarda F. Albeeho byl v roce 1966 natočen i film v režii Mika Nicholse. Hlavní postavy ztvárnili Elizabeth Taylor, Richard Burton, Georg Segal a Sandy Dennis.
 
 

Reklama