Doris Lessing - Tráva zpívá

26. července 2009 v 20:25 | krtek |  Knihy
K britské autorce Doris Lessing bych se pravděpodobně nedostala, nebýt Nobelovy ceny za literaturu, kterou získala v roce 2007. Stala se tak jedenáctou takto oceněnou ženou a nejstarším člověkem v historii jejího udělování.

Doris Lessing se narodila roku 1919 v Íránu, ale vyrůstala v africké Jižní Rhodésii (dnešní Zimbabwe). Vzpomínky z tohoto období také využila ve své prvotině Tráva zpívá, která byla vydána v roce 1962 po autorčině emigraci do Velké Británie. Tu zapříčinil dlouholetý zákaz pobytu na území Jižní Rhodésie, kvůli účasti v kampani proti jaderným zbraním a jihoafrické politice apartheidu. V průběhu let 1954 - 2007 bylo její dílo oceněno celkem 17 různými cenami.

Z její poměrně rozsáhlé tvorby je v češtině dostupných jen pár titulů:
Africké povídky
Mraveniště
Muž a dvě ženy
Hra s tygrem: Hra o třech dějstvích
Tráva zpívá (dostupná v MKJ)
Puklina (dostupná v MKJ)

Tráva zpívá je jedním z titulů, u kterých bych ocenila doslov. A to hlavně proto, že jde o dílo od pro mě nové autorky a nemám tudíž možnost srovnávat s jejími ostatními pracemi, ani sledovat, jak moc či málo se v ději odráží její vlastní život. Přesně to by za mě tedy mohl udělat autor doslovu. Ale neudělal. Musela jsem se tedy spolehnout na svoje vlastní postřehy a dohledané informace.

Kniha začíná novinovou zprávou o vraždě Mary Turnerové, manželce nepříliš úspěšného farmáře Richarda Turnera, za kterou byl zatčen její černošský sluha Mojžíš. Ten se k činu sám doznal. Poté se vyprávění vrací k Maryině dětství. Vyrůstala na farmě a nenáviděla věčné hádky svých rodičů o peníze. Život svojí matky brala jako odstrašující případ a přála si žít v budoucnu jinak. To se jí do jisté míry podařilo, odešla do internátní školy a v 16 letech si našla místo ve městě. Do svých třiceti let žila spokojeným aktivním životem, přátelila se téměř s polovinou města a cítila se šťastná.
V té době však náhodou narazila na pomluvy svých přítelkyň týkající se toho, že se dosud nevdala. Mary, která žila v naivních, idealizovaných představách o lidech okolo sebe a životě vůbec, to natolik zdrtilo, že o svatbě opravdu začala přemýšlet a nakonec se provdala za farmáře Richarda Turnera. Odjela na jeho farmu, kde se musela potýkat s tvrdou realitou pokusů o pěstování kukuřice ve vyprahlé jižní Africe. Na Richardových polích pracovali domorodci, ke kterým sice Mary cítila odpor, přesto je musela snášet i ve své domácnosti jako sluhy. Není divu, že u ní žádný dlouho nevydržel. Když Richard onemocněl, musela se Mary starat o farmu a jezdit na pole hlídat pracující černochy. Nebyla k nim však shovívavá jako její manžel a jednou dokonce použila bič, i když bít domorodce bylo už v té době nezákonné. Právě ten, kterého bičem uhodila, Mojžíš, začal jednoho dne pracovat v jejím domě jako sluha. Ona si však na něm dále vylévala svou zlost a nutila ho dělat některé zbytečné práce pořád dokola, dokud nebyla spokojená. V této části Doris Lessingová využívá své zkušenosti se zacházením s černochy v Jižní Rhodésii, kteří ve své vlastní zemi byli bráni za pouhou podřadnou rasu, vhodnou pouze k té nejtěžší práci. To je také hlavním motivem celé knihy. Mary začínala kvůli beznadějné chudobě, marnosti všech jejích snů o návratu do města a neustálé blízkosti jí odporného Mojžíše přicházet o rozum. Byla čím dál apatičtější, po čase dokonce dovolila Mojžíšovi, aby jí svlékal a dotýkal se jí, aniž by jím však přestala pohrdat. Farma byla rok od roku čím dál blíže krachu. Sousední farmář, který si dlouhou dobu dělal na pozemek Turnerových zálusk, využil situace a přemluvil Richarda k prodeji. Manželé měli odjet na dovolenou k moři a později na farmě jen vypomáhat. Den před odjezdem si duševně kolabující Mary konečně uvědomí své nespravedlivé chování vůči Mojžíšovi a začne se cítit provinile. Je však pozdě. Sluha patrně dlouho spřádal plány na pomstu a paradoxně přesně ve chvíli, kdy se k němu Mary blíží se slovy omluvy, ji, ještě dříve než je stihne vyslovit, několikrát bodne nožem. Když je její tělo nalezeno, Mojžíš postává nedaleko a bez okolků se ke svému činu dozná.

K hlavním kladům knihy patří, že postava Mary Turnerové není jen černobílý prototyp ženy nenávidící černochy, ale naopak je hluboce psychologicky propracovaná. Chvílemi vyvolává dokonce soucit, přestože se sama chová iracionálně a ve vztahu k domorodcům naprosto neomluvitelně. Jde o ženu, která je zklamána svým životem a které všechny naděje na změnu postupně a nevyhnutelně zhasínají.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petruše Petruše | 14. května 2012 v 21:58 | Reagovat

Díky za skvělý příspěvek :-)

2 tootsie tootsie | E-mail | 30. března 2016 v 8:39 | Reagovat

To je zaujimave, ja som ten zaver knihy pochopila uplne inak. Podla mna sa medzi Mary a Mojzisom vyvinul vztah, ktory pred ostatnymi tajili, a on ju zabil v podstate zo ziarlivosti. Nemyslim si, ze "dlho spriadal plany na pomstu". Ale prave preto, ze som si nebola ista svojim pochopenim knihy, tak teraz hladam ine nazory :)

3 ZdenekI ZdenekI | E-mail | 17. ledna 2017 v 19:22 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na krtek-news.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

4 WaclawC WaclawC | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 14:14 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama