American History X (Kult hákového kříže)

7. července 2009 v 0:32 | krtek |  Filmy
Drama / Thriller
USA, 1998, 119 min

Režie: Tony Kaye

Hrají: Edward Norton, Edward Furlong, Beverly D´Angelo, Jennifer Lien, Ethan Suplee, Fairuza Balk, Avery Brooks, Elliott Gould, Stacy Keach, Guy Torry, Christopher Masterson, Paul Le Mat, Giuseppe Andrews, Allie Moss, Joseph Cortese

Oscar 1 nominace: Herec HR - Edward Norton

Tento film mě opět utvrdil v tom, že rasismus není ideologie, ale nesmysl. Neschopnost pochopit, že barva pleti nemůže být kritériem v posuzování čehokoli a to nikoli na základě nějakého přesvědčení, ale pouhého zdravého rozumu. Souhlasím s tím, co bylo ve snímku naznačeno - že v podstatě nejde o nenávist k jiným rasám, ale o potřebu nenávidět vůbec. Neschopnost zamyslet se nad úsměvnou skutečností, jež dokládá absurdnost tohoto zaměření, a to, že rasismus je válka s pigmentem.

Výkon Edwarda Nortona mě velmi příjemně překvapil (měla jsem zatím možnost vidět ho pouze v romantické pseudokomedii Rabín, kněz a krásná blondýna :)). Co se scénáře týče, je podle mého názoru dost naivní. Ve skutečnosti se lidé, nemající dost inteligence na to, aby alespoň pochybovali o svém nesmyslném pocitu nadřazenosti, nemění ze dne na den. Každopádně jde o silný snímek, který nutí diváka se zamyslet.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama