Červen 2009

Benátské bienále

23. června 2009 v 17:58 | krtek |  Výstavy
Skutečnost, že jsem nenašla žádnou aktuální českou stránku a dokonce ani článek (!), zabývající se benátským bienále, mě nutí zplodit tu alespoň základní info.

Benátské bienále má více než stoletou tradici a jedná se o jednu z nejprestižnějších mezinárodních kulturních akcí vůbec. Letošní 53. ročník s názvem Making Worlds (Tvoření světů) probíhá od 7. června do 22. listopadu 2009. Název má podle kurátora výstavy Daniela Birnbauma především zdůraznit proces tvoření. Umění představuje různé vize světa a pokud je bráno vážně, může být chápáno také jako cesta k jeho tvoření. Síla těchto vizí není závislá na druhu zpracování. Proto jsou zde přítomny všechny způsoby uměleckého vyjádření: video, film, performace, sochy, kresba a malba a živá představení. Making Worlds je výstava poháněná usilováním o prozkoumání světa kolem nás.

Každý ročník navštíví přes 300 000 návštěvníků z celého světa. Představeni jsou zde umělci z více než padesáti zemí. Z českých výtvarníků zde v pavilonu Giardini vystavuje Roman Ondrák. Za více než sto let existence bienále se tato akce rozrostla z původních několika málo prostor do téměř celých Benátek.

více informací na www.labiennale.orq

Tabulae pictae

22. června 2009 v 18:46 | krtek |  Výstavy
Oblastní galerie Vysočiny, Jihlava
14. 5. 2009 - 27. 9. 2009

Výstava Tabulae pictae představuje výběr děl ze sbírky premonstrátského kláštera v Nové Říši, která vznikala v 18. a 19. století, za života osvícensky smýšlejícího opata Jana Nepomuckého Františka Pelikána (1793-1819). Po jeho smrti bylo v klášteře nalezeno 204 obrazů, z nichž většina zůstala do současné doby zachována.

Ohledně témat převažuje krajinomalba a žánrová malba nad biblickými tématy a zátiším. Zastoupeni jsou zde převážně středoevropští malíři, ale i několik Holanďanů, Vlámů nebo Italů.

Z prezentovaných umělců diváka patrně zaujme především jméno Petra Brandla a jeho díla U felčara a U mastičkářky. Dále pak např. Jakob Toorenvliet (Nerovný pár a Stařec a dívka), Antonína Kern (Kající se Máří Magdaléna), Pietro Muttoni zvaný della Vecchia (Meditace sv. Františka Serafínského), Christian Hilfgott Brand, Domenico Brandi, Johann Zagelmann nebo Gottfried Libalt.

Milionář z chatrče

18. června 2009 v 22:17 | krtek |  Filmy
Krimi / Drama / Romantický
Velká Británie / USA, 2008, 120 min

Režie: Danny Boyle
Hrají: Dev Patel, Freida Pinto, Ayush Mahesh Khedekar, Anil Kapoor, Irrfan Khan, Azharuddin Mohammed Ismail, Madhur Mittal, Ashutosh Lobo Gajiwala, Rubiana Ali, Tanay Chheda, Tanvi Ganesh Lonkar, Anand Tiwari

Oscar 8 : Nejlepší film, Režie, Kamera, Střih, Hudba, Zvuk, Scénář - A, Píseň - "Jai Ho" + 2 nominace: Zvukové efekty, Píseň - "O Saya"

Nebýt oskarového šílenství a toho, že tento snímek zařadili do programu filmového klubu, asi bych si ho nechala ujít. A o nic závratného bych nepřišla. Danny Boyle mě nenadchnul kdysi filmem Pláž (2000) a ani tentokrát jsem neodcházela z kina nikterak oslněná. Věrohodnost pokusu o zachycení současné Indie hodnotit nemůžu, protože jsem v Indii nebyla. Pokud bych však mohla právě tomuto obrazu věřit, byla by to jedna z věcí, které bych ocenila. Jistě spousta lidí žije na hranici chudoby a bídy, jakou si nedokážeme představit, ale kruté scény v kontrastu s romantickým happyendem a naprosto šíleným závěrečným tanečkem, který celý snímek naprosto bezdůvodně neuvěřitelně shodil, mě nedojaly. Přejdu-li předvídatelnost a tisíckrát ohrané téma, musím uznat, že s minimálním rozpočtem, vratkým scénářem a neznámými herci dosáhnout na tolik ocenění je opravdu umění.

Tour po pražských výstavách

18. června 2009 v 20:05 | krtek |  Výstavy
Poměrně příjemně strávené ráno s Kohoutovou Bílou knihou o kauze Adam Juráček a kávou v nečekaně uloveném autobuse Student Agency. Ice tea za překvapivých 25 korun, pár cigaretek a Mladá fronta dnes v hospodě na Florenci. Tak začal den, kdy jsem se s kamarádkou vydala na cestu po několika pražských výstavách.


Staroměstská radnice - Filip Černý / Videoart
13. 05. 2009 - 26. 07. 2009

Rozostřené pohledy do krajiny, uměle působící interiéry se stále se opakujícími motivy. Filip Černý ve svých obrazech kombinuje klasické malířské postupy s americkou retuší a se sprejem a pracuje také s rastrovým motivem rozloženého obrazu. Na jediné videoprojekci výstavy je zachycena smějící se dívka, sledující půlkruhové plátno s modrými paprsky, směřujícími k ní. V horní místnosti galerie se nachází samostatná kolekce ženských prsů (Čuflíky, 2008 - 2009) umístěných po obvodu místnosti, svým tvarem připomínajících terče, či podle kurátora výstavy Petra Vaňouse dokonce naddimenzované vypínače spotřebičů.


Galerie hlavního města Prahy - Monument Transformace 1989 - 2009
28. 05. 2009 - 30. 08. 2009

Výstava se snaží reagovat na otázku "Co se stalo v České republice v průběhu dvaceti let po pádu komunistického režimu (1989-2009)?" a zároveň jde i o pokus získat odstup od bezprostředně prožitého (transfornace ČR) prostřednictvím zasazení naší zkušenosti do nové globální mapy transformací (Argentina, Indonésie, Jižní Korea, Portugalsko, Řecko, Španělsko, "Východní Evropa", atd.)
Z desítek autorů mě zaujal např. Erick Beltrán a jeho dílo Ergo sum, představující jakousi myšlenkovou mapu a osobní či společenský řád. K němu byly v galerii k dispozici dokonce celé noviny, zabývající se jím. Kateřina Šedá zaujala svou závěrečnou prací na pražské AVU nazvanou Nic tam není. Jednalo se o happening zapojující všechny obyvatele jedné vesnice do činností, které měli provádět všichni stejně a ve stejnou dobu (nákup, jídlo, večerka). Další autorkou, která stojí za zmínku je Peggy Meinfelderová, sběratelka věcí lidí z NDR, kteří po pádu berlínské zdi dostali 100 západních marek a nakoupili věci, o kterých snili. Každá z nich měla cedulku se svým příběhem.
Výstavu celkově hodnotím velmi pozitivně, podle mého názoru je však velmi nešťastné umísťovat do galerie desítky filmů, jejichž délka přesahuje 20 minut a divák je tedy nestihne shlédnout.


Rudolfinum - Damien Hirst / Život, smrt a láska

Výstavě Damiena Hirsta v prostorách pražského Rudolfina vévodí obrovský popelník o průměru okolo dvou metrů se spoustou vajglů a prázdných krabiček od cigaret, nacházející se hned v první místnosti. Dále obrazy Rakovina kůže a Pociťující lásku (motýli připíchnutí na modré ploše), Mučednictví sv. Petra jako skříň na chemické sklo postavená vzhůru nohama, obraz Leukémie vytvořený z několikacentimetrové vrstvy much zalitých v pryskyřici a Adam a Eva vystaveni, neboli muž a žena na nemocničních lehátkách, přikrytí plachtou s vystřiženým otvorem v místě přirození a uzavření ve skleněném kvádru.


Rudolfinum - Jiří Straka, Martin Eder, Jonathan Meese, Josef Bolf - Spodní proud

Galerie Rudolfinum představuje čtyři výtvarníky, narozené kolem roku 1970. Ve své tvorbě akcentují nadsázku a ironii, neomylný cit pro práci s kýčem, vynalézavě ukrývajícím osobní neřesti, stejně jako s temnými hlubinami strachu z neznámého. Každý z umělců používá zcela odlišné výtvarné prostředky výrazně podtrhující vyznění děl.